تشخیص نوع سرگیجه در طب سنتی

جهت تشخیص نوع سرگیجه شما بایستی دکتر خودتان باشید و بدن و رفتارهای خود را با دقت زیر نظر بگیرید. همانطور که قبلا در مطلب درمان سرگیجه با داروهای گیاهی اشاره شد ، سرگیجه منشاء های مختلف دارد و شما بایستی با دقت ، مواردی را بررسی کنید که شما را در تعیین نوع سرگیجه خودتان کمک می کند.

جهت بررسی مواردی که ممکن است به تشخیص نوع سرگیجه شما کمک کند ، مطلب زیر را مطالعه نمایید.

تشخیص نوع سرگیجه

در تقسیم بندی انواع دلایل سرگیجه دو مورد کلی داریم :

    • سرگیجه هایی که منشاء روحی و روانی دارند.

کم خوابی

پرخوابی

ضربات روحی

فکر و مشغله

امواج مضر

  • سرگیجه هایی که منشاء جسمی دارند.

ضعف بدنی

غلظت خون

فشار خون بالا

فشار خون پایین

قند و چربی و …

مشکلات بینایی

مشکلات شنوایی

تست اینکه آیا سرگیجه شما منشاء روحی و روانی دارد یا اینکه منشاء جسمی دارد کمی دشوار است ، زیرا ممکن است سرگیجه شما ترکیبی باشد و دلایل متعدد داشته باشد. پس دست به کار شوید و هر کدام از تستهای زیر را انجام دهید.

تستهای تشخیص نوع سرگیجه جسمی

تست شماره یک : گرفتن اندازه فشار خون

در زمانهایی که حس می کنید سرگیجه شما افزایش یافته است، فشار خون خود را بگیرید. برای این منظور لازم است یک دستگاه تست فشار خون داشته باشید . جهت تهیه دستگاه تست فشار خون از داروخانه های معتبر و یا سایت دیجی کالا استفاده نمایید. دقت نمایید که فشار خون خود را در حالتی که احساس خوبی دارید و سرگیجه کمتری دارید نیز اندازه بگیرید تا با بررسی و مقایسه فشار خون در دو حالت متوجه اختلاف احتمالی در اندازه فشار خون خود شوید.

تست شماره دو : اندازه گیری قند و چربی خون

اندازه گیری قند و چربی خون نیاز به مراجعه به آزمایشگاه تشخیص طبی و پرداخت هزینه دارد ، راههای متعددی جهت بررسی بالا یا پایین بودن میزان قند و چربی خون وجود دارد که نیاز به دقت در حالتهای بدنی دارد. به طور مثال سوزش و گرمای کف پا در هنگام خواب می تواند نشان از چربی خون بالا باشد.

تست شماره سه : بررسی غلظت خون

آیا خون شما غلیظ است؟ زمانی که قسمتی از بدن شما زخم می شود و به خونریزی می افتد می توانید این موضوع را بررسی نمایید. خون غلیظ به سرعت بند می آید و لخته می شود ، رنگ آن متمایل به کدر است و بنابراین رنگ پوست صورت نیز کدر و تیره تر خواهد بود. هر چه غلظت خون پایین تر باشد ، خون شفافتر و خوش رنگتر است و در نتیجه رنگ چهره نیزبه همان اندازه روشن و زیبا خواهد بود.

تست شماره چهار: بررسی مشکلات بینایی

آیا به چشمان شما در تطابق با محیط فشار وارد می شود؟ آیا در انتهای کاسه چشم یا در زیر چشم احساس فشار و درد مختصر دارید؟ آیا چشمهای شما می سوزد و به خارشمی افتد؟ به طور کلی احساس هر گونه ناراحتی در چشم می تواند دلیل سرگیجه شما باشد ، به شرطی که مشکل از خود چشم نباشد.

تست شماره پنج : بررسی مشکلات شنوایی

در هنگامی که سرگیجه شما کم است ، چند دور دور خودتان بچرخید. آیا سرگیجه شما افزایش می یابد؟ اگر در جایی ثابت بنشینید و سر خود را بی حرکت نگه دارید سرگیجه شما کاهش می یابد ؟ آیا قبلا مشکلات گوش میانی داشته اید؟ آیا گوش شما چرک می کند؟ آیا سر و صداهای غیر واقعی مانند صدای باد ، خش خش و … را در گوش خود احساس می کنید؟ اگر این علامات را دارید احتمالا شما دارای مشکلات شنوایی هستید که باعث ایجاد سرگیجه می شود.

تستهای تشخیص نوع سرگیجه روحی و روانی

تست شماره یک : کم خوابی

کم خوابی و بدخوابی ریشه بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی می باشد. آیا شما دچار این عارضه هستید؟ اگر بله به طور قطع عامل سرگیجه یا حداقل یکی از عوامل اصلی سرگیجه خود را یافته اید. سعی کنید چند روز مداوم این مشکل را از طریق مصرف مواد طبیعی خواب آور مانند انواع جوشانده ها ، دوغ و ماست ترش ، بررسی نمایید. پس از چند روز موتالی خواب خوب و به اندازه ، چنانچه سرگیجه شما بهبود یافت ، دنبال رفع مشکل بی خوابی باشید.

تست شماره دو : پرخوابی

پرخوابی نیز مثل بی خوابی اثر منفیبر روی جسم و روح می گذارد. آیا شما زیاد می خوابید و متمایل به خواب زیاد هستید؟ اگر بله حتما یکی از دلایل سرگیجه خود را یافته اید. خواب زیاد تعادل مواد موجود در سر و سایر قسمتهای بدن را به هم زده و ریزشهای مواد مضر مغز در بدن کاهش می یابد و این مواد در سر و مغز مانده و موجب سرگیجه می شوند. خوشبختانه رعایت اصول ساده ای این مشکل را رفع خواهد نمود.

تست شماره سه : ضربات روحی

دسته زیادی از سرگیجه ها به دلیل مشکلات حاصل از ضربات روحی می باشند. از دست دادن عزیزان ، ورشکستگی اقتصادی ، احساس طرد و افسردگی و از دست دادن شغل و موقعیت اجتماعی می تواند به مرور شما را دچار سرگیجه نماید. سرگیجه هایی که از این نوع می باشند موقت بوده و در گذر زمان رفع خواهند شد.

تست شماره 4: فکر و مشغله

مغز انسان نیز مانند سایر قسمتهای بدن ، در اثر کار زیاد خونرسانی بیشتری لازم دارد و افزایش خون در مغز به مدت طولانی سبب می شود مغز داغ شده و عملکردهای طبیعی آن مختل شود. زیرا مغز به طور عادی مسئول رسیدگی به تمام حرکتها و احساسات بدن و سایر غریزه های طبیعی می باشد. فکر و مشغله فراوان مواد مضر بیشتری را از طریق خون به مغز و سر می رساند و وجود این مواد مضر شما را دچار سرگیجه می نماید.

تست شماره پنج : امواج مضر

همه جا می شنویم که امواج موبایل برای مغز ضرر دارد و موجب آسیب مغز می شود. قطعا آسیب مغز احساس سرگیجه در شما را افزایش می دهد. برای بررسی این موضوع مدتی مرخصی بگیرید و به یک نقطه دورافتاده سفر کنید و از لوازم الکترونیکی مانند گوشی موبایل و کامپیوتر دوری نمایید. چنانچه حال شما بهتر شد دلیل سرگیجه خود را یافته اید.

حال که در تشخیص نوع سرگیجه خود موفق شده اید ، دنبال درمان آن باشید. در مطلب بعدی راههای درمان هر کدام از دلایل فوق را بررسی خواهیم کرد. چنانچه حوصله انجام تستهای فوق را ندارید و یا موفق به تشخیص نوع سرگیجه خود نشدید با بنده تماس بگیرید تا از طریق پرسیدن چند سوال ، دلیل سرگیجه شما را تشخیص دهم. تماس : 09211400963

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *